Film „Nędzarz i madame” opowiada o losach Adama Chmielowskiego. To artysta, który porzuca świat sztuki w chwilach największej sławy, aby „umrzeć dla świata”. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Niedługo potem powraca jednak jako Brat Albert, czyli przyszły święty.

Reżyserem filmu jest Witold Ludwig, a za scenografię był odpowiedzialny Marek Chowaniec. Zdjęcia do tego filmu powstawały w Toruniu, a konkretnie przy ul. Ciasnej oraz w dwóch salach Dworu Artusa.

Główną rolę gra Piotr Zajączkowski, absolwent Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W filmie nie brakuje popularnych aktorów. W „Nędzarzu i madame” występują między innymi Krzysztof Warlikowski, Lech Dyblik czy Radosław Pazura.

Kinowa premiera filmu odbyła się 12 listopada, czyli w rocznicę kanonizacji Brata Alberta. Teraz produkcja trafiła do kin w całej Polsce - między innymi do Multikina. Film promuje utwór i teledysk „Wciąż pytasz czemu” w wykonaniu Andrzeja Lamperta.

Co ciekawe, producentem filmu jest fundacja ojca Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis. To jej druga produkcja. W 2016 roku powstał film „Zerwany kłos”, opowiadający o błogosławionej Karolinie Kózkównie, która podczas I wojny światowej ponosi męczeńską śmierć w obronie wiary.