- Festiwal to główne wydarzenie naszej kampanii ,,Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Przygotowaliśmy pokazy mistrzów kuchni, a na kiermaszu będzie można kupić regionalne produkty i rękodzieło – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Smaczne dania z gęsiną w roli głównej zaprezentują podczas pokazów kulinarnych znani z telewizyjnych programów mistrzowie kuchni. Prezentacje i degustacje odbędą się w sali kameralnej CKK Jordanki. Bezpłatne wejściówki będą do odebrania w namiocie promocyjnym Urzędu Marszałkowskiego w dniu wydarzenia. Dla tych, którzy będą woleli pozostać w domach, wszystkie pokazy będą transmitowane na żywo na www.czasnagesine.pl

Harmonogram pokazów kulinarnych

Sobota (6 listopada)

11:00 – 12:00 – Kazik Józefowicz, uczestnik programu MasterChef Junior
12:30 – 13:30 – Jagoda Łaganowska, uczestniczka programu MasterChef Junior
14:00 – 15:00 i 15:30 – 16:30 – Karol Okrasa, kucharz i prezenter programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej

Niedziela (7 listopada)

11:00 – 12:00 – Katarzyna Bujakiewicz, aktorka teatralna i filmowa
12:30 – 13:30 – Katarzyna Bujakiewicz
14:00 – 15:00 i 15:30 – 16:30 – Jarosław Kret, prezenter pogody i dziennikarz telewizyjny

Plac na Jordankach w najbliższy weekend zamieni się w największy jarmark gęsinowy w Polsce. Na mieszkańców regionu i smakoszy z całej Polski czekają świeże tuszki, potrawy z gęsiny oraz produkty regionalne i ekologiczne, a także rękodzieło. Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje, wśród nich konkursy z nagrodami i projekcje filmów.

Najlepszym wytwórcom produktów gęsinowych zostaną przyznane tradycyjnie Złote Półgęski. Patronem konkursu, adresowanego do małych firm oferujących przysmaki z gęsiego mięsa, jest marszałek województwa. To prestiżowe wyróżnienie jest cenione wśród hodowców i producentów gęsiny, oznacza najwyższą jakość.

Lokale gastronomiczne z całej Polski wciąż mogą zgłaszać się do akcji ,,Czas na gęsinę”. Jest ona skierowana do restauratorów, którzy wprowadzą do menu gęsinę na co najmniej miesiąc.

Pierwszym punktem tegorocznej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina” były ufundowane przez marszałka województwa gęsie tuszki dla mieszkańców regionu na uroczysty rodzinny obiad w dniu Narodowego Święta Niepodległości – tym razem było ich 2021.