Tym razem ofiarą oszustów padła 84-letnia seniorka. Kobieta znalazła na jednym z portali społecznościowych stronę, która reklamowała możliwość zakupu akcji spółki Orlen. Aby uwiarygodnić przekaz, na stronie zamieszczono wizerunek prezydenta RP. Seniorka chciała uzyskać więcej informacji o inwestycji, więc kliknęła w znajdujący się na portalu link.

Po pewnym czasie zadzwonił do niej mężczyzna, który twierdził, że ma jej numer telefonu z konta na portalu społecznościowym. Twierdził, że jest pracownikiem firmy inwestującej pieniądze na giełdzie i w ten sposób można dużo zarobić. Przekazał, że z bydgoszczanką skontaktuje się mężczyzna, który powie jej jak ma to zrobić.

Druga osoba poleciła jej zainstalować specjalną aplikację. Jak się później okazało, było to oprogramowanie do zdalnej obsługi pulpitu. Następnie mężczyzna poinstruował seniorkę, w jaki sposób ma zalogować do swojego konta. Kobieta miała zrobić przelew w kwocie 900 złotych, co też uczyniła. W ten sposób sprawcy mieli już zdalny dostęp do jednego z jej kont.

- Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów - informuje Lidia Kowalska, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku - dodała.

Sprawca kontaktował się z 84-latką jeszcze kilkukrotnie w kolejnych dniach, upewniając ją, że jej zainwestowane pieniądze „już zarabiają". W międzyczasie sprawcy uzyskali wszelkie dane do wykonywania przelewów i ich uwierzytelniania. Dzięki temu przelali z jej konta łączną kwotę 380 tysięcy złotych.

Policjanci przestrzegają przed działaniami fałszywych doradców inwestycyjnych i autoryzowaniem przelewów, których sami nie wykonujemy. W przypadku podejrzenia oszustwa, natychmiast należy zawiadomić policję.