Od lipca przyszłego roku na wolne miejsca parkingowe w tzw. otulinie Starówki będą nas kierowały 22 inteligentne tablice informacyjne. Tak wynika z umowy, jaką miasto podpisało z firmą Sprint. Wykonawca zajmie się zaprojektowaniem, dostarczeniem i montażem systemu, który ma ułatwić życie kierowcom.

System obejmie 725 miejsc parkingowych, także dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami, znajdujących się w otulinie Starego Miasta.

Jak zapowiada miasto, system ma ułatwić zarówno mieszkańcom, jak i turystom szybsze znalezienie miejsca postojowego, a tym samym zmiejszejszyć zanieczyszczenie powietrza i hałasu. Chodzi także o wyprowadzenie ruchu samochodowego ze ścisłego centrum oraz poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

To jeden z elementów "Polityki Parkingowej Gminy Miasta Toruń na lata 2020-2025 z perspektywą do roku 2030". - Dla przypomnienia, działania, które do tej pory podjęliśmy w zakresie polityki parkingowej, to zmiana opłat w Stefach Płatnego Parkowania oraz obniżenie cen biletów weekendowych MZK, jako zachęta do korzystania z komunikacji miejskiej - mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Takie zadaniem dla firmy Sprint to nie nowość. Tego typu rozwiązania zostały wdrożone m.in. w Wałbrzychu i Tarnowie. - Inteligentne parkingi zyskują na popularności i coraz więcej miast decyduje się na ich uruchomienie. W Toruniu będziemy bazować na zyskującym na popularności protokole LoRaWan, który już z sukcesem działa w Tarnowie, a oparte na nim systemy parkingowe powstają właśnie w Opolu i Bielsku-Białej - mówi Waldemar Matukiewicz, Wiceprezes Zarządu Sprint SA.

Informacje zbierane przez system z czujników będą przekazywane kierowcom w czasie rzeczywistym za pomocą 22 tablic świetlnych. Pracownicy urzędu mają otrzymywać szczegółowe raporty pokazujące statystyki zajętości miejsc. Cały system będzie też posiadał własny serwer.

Umowa jest warta blisko 2,3 mln złotych.