W minioną niedzielę w wielu toruńskich parafiach ogłoszono, że w najbliższy piątek będziemy obchodzić Dzień Dziecka Utraconego. W związku z tym 15 października w Toruniu będą organizowane spotkania osieroconych rodziców oraz uroczystości kościelne. Okolicznościowa msza św. obrzędowa zostanie odprawiona o godz. 8:00 w kościele p.w. M. B. Zwycięskiej przy ul. Podgórnej.

Po mszy św. w czasie ceremonii pogrzebowych na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu zostaną pogrzebane prochy dzieci, których poronienie stwierdzono w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu od 1 września 2020 roku do 30 czerwca 2021 roku.

15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. W USA jest kultywowany od 1988 roku. Inicjatorką jest Robyn Bear – kobieta, która poroniła aż sześciokrotnie. W przeszłości właśnie 15 października odeszło jedno z dzieci Bear. W Polsce DDU obchodzimy od 2004 roku - został ustanowiony przez grupę rodziców, która doświadczyła śmierci swoich dzieci.

Według statystyk, aż 10 do 15 proc. par doświadcza straty dziecka, niektóre więcej niż jeden raz. W Polsce odnotowuje się ok. 40 tysięcy poronień. Przyczyn poronień jest ponad sto.