Budowa dwóch parkingów typu Park & Ride na obrzeżach Torunia to rozwiązanie mające umożliwić bezpieczne zaparkowanie samochodu i kontynuację podróży do centrum miasta np. komunikacją miejską. Jeden z nich - przy ul. Dziewulskiego - to w zasadzie okazały kompleks, w którym znajdzie się 222 miejsc parkingowych, z czego 4 będą przystosowane do ładowania pojazdów elektrycznych, zaś 8 przeznaczonych zostanie dla osób niepełnosprawnych.

Na poziomie "zero" zaplanowano toalety, pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz zadaszona pętla autobusowa. Pojawią się tu także punkty usługowe. Z kolei przy ul. Olimpijskiej ma powstać 217 stanowisk. Dla bezpieczeństwa parkujących aut zostanie tu zainstalowany monitoring miejski. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie około 6,5 tys. mkw.

Przetarg na realizację tej inwestycji ogłoszono kilka tygodni temu. W budżecie Miejskiego Zarządu Dróg zarezerwowano kwotę 26,3 mln zł. Toruńscy drogowcy otworzyli oferty na realizację tego przedsięwzięcia. Swoje propozycje przesłały trzy firmy.

- Najtańsza oferta została wyceniona na 30.980.135,88 zł i została złożona przez firmę Strabag. Z kolei najdroższa na kwotę 43 765 843,83 zł. należy do firmy Balzola Polska Sp. Z o.o. Teraz oferty są badane pod kątem formalno- prawnym - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD.

W budżecie na tę inwestycję brakuje zatem ponad 4,6 mln zł. W takich przypadkach najczęściej rozpisuje się kolejny przetarg, modyfikując kryteria. Inną możliwością jest też przesunięcie środków, bądź zwiększenie finansowania na podstawie decyzji Rady Miasta.