- To wielki dzień. Będzie to bardzo nowoczesny szpital, bo przygotowując tę inwestycję wykorzystaliśmy know-how z prowadzonych wcześniejszych przedsięwzięć modernizacyjnych w naszych szpitalach. Drugi etap inwestycji, czyli gruntowna modernizacja pozostałych budynków lecznicy, rozpocznie się w 2023 i zakończy w 2026 roku. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie w medycynie wszystko się bardzo szybko zmienia. Mury buduje się na 40-50 lat, wyposażenie kupuje na kilka lat. Najważniejsi są ludzie - lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. To oni są siłą każdej placówki medycznej. Nowoczesny, dobrze zorganizowany szpital włocławski powinien sprawić, że będą chcieli się z nim związać na stałe. Przygotowujemy też inne zachęty – stypendia fundowane i mieszkania dla przyjezdnych. Mam nadzieję, że okażą się skuteczne – powiedział przedstawicielom regionalnych mediów marszałek Piotr Całbecki.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli też członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radny województwa Stanisław Pawlak oraz biskup ordynariusz włocławski Krzysztof Wętkowski.

Pięciokondygnacyjny nowoczesny i funkcjonalny nowy budynek główny, serce lecznicy, stanie w miejscu wyburzonego jednego z istniejących pawilonów. Na parterze mieścić się będą szpitalny oddział ratunkowy oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na pierwszym piętrze znajdą się blok porodowy oraz oddziały patologii ciąży, położnictwa i neonatologii. Drugie piętro to przestrzeń zaplanowana dla oddziałów ortopedii i traumatologii oraz chirurgii ogólnej. Złożony z siedmiu sal zabiegowych zintegrowany blok operacyjny znajdzie miejsce na trzecim piętrze; sąsiadować z nim będzie oddział neurochirurgiczny.'

Ostatnie, czwarte piętro zostało pomyślane jako przestrzeń techniczna, mieszcząca m.in. maszynerię wentylacyjną i klimatyzacyjną obiektu. Zwieńczeniem budynku będzie platforma z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych, zaś w przyziemiu znajdą się apteka szpitalna, centralna sterylizatornia i szpitalna dezynfekcja.

Kubatura obiektu to blisko 100 tysięcy metrów sześciennych, powierzchnia użytkowa to 20 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt inwestycji, która obejmuje też budowę nowej tlenowni i innych budynków technicznych oraz zagospodarowanie terenu, wynosi 155 milionów złotych (170 milionów złotych z wyposażeniem). W imieniu samorządu województwa inwestorem jest marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Źródłami finansowania są kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, nasz Regionalny Program Operacyjny 2014-2020 i środki własne placówki.