- Podczas służby na wodzie, policjanci sprawdzają obowiązkowe wyposażenie łodzi, czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli, a każdą kontrolę jednostki pływającej kończą badaniem trzeźwości - poinformował Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Frekwencja nad Zalewem Koronowskim w Pieczyskach była bardzo duża, ale mundurowi ujawnili tylko jedną osobę, która pływała na rowerze wodnym po spożyciu alkoholu. Ukarano ją mandatem karnym.

Policjanci przypominają, aby podczas wypoczynku nad wodą pamiętać o przestrzegani ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Podczas służby wspierają ich ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, służba medyczna, straż pożarna i straż leśna.

- W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest brawura, alkohol i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wypoczynek nad wodą, a co się z tym wiąże przyjemność z kąpieli, musi być połączony z myśleniem - przypomniał Słomski. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy przygotowali spot profilaktyczny dotyczący bezpieczeństwa pod nazwą "Wakacje z głową na drodze, w lesie i nad wodą".