Decyzją biskupa ordynariusza toruńskiego Wiesława Śmigla sanktuarium stanie się kościół św. Jakuba przy Rynku Nowomiejskim, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Torunia.

Po niedzielnej uroczystej sumie odpustowej, której przewodniczyć będzie bp Śmigiel, w programie obchodów m.in. otwarcie przygotowanej przez Instytut Turystyki Hiszpanii wystawy fotograficznej poświęconej Camino de Santiago (Droga św. Jakuba, sieć szlaków pielgrzymkowych do katedry w Santiago de Compostela) z udziałem ambasadora Hiszpanii Francisca Javiera Sanabrii Valderramy (który w piątek spotkał się w Urzędzie Marszałkowskim z gospodarzem województwa), uliczny spektakl „Como Apostolo” gdyńskiego teatru Maximilianus & Maszoperia i tradycyjny jarmark – wszystko na Rynku Nowomiejskim.

Klamrą zamykającą wydarzenie będzie koncert „Wieczór w drodze” – zabrzmią m.in. Bach, Haendel i Panufnik w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Koncert odbędzie się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Muzyka i Architektura.

25 lipca startuje z Krakowa Flis św. Jakuba. Przygotowana przez Nadwiślańską Organizację Turystyczną i Pracownię Szlaku św. Jakuba Uniwersytetu Mikołaja Kopernika impreza jest inauguracją Camino de Vistula – pierwszego wodnego szlaku pielgrzymkowego do grobu świętego w Santiago de Compostela.

Czoło flisu spodziewane jest 7 sierpnia w Dobrzyniu nad Wisłą i 15 sierpnia w Toruniu, 22 sierpnia osiągnie Gdańsk. (Peregrynująca z nim figura świętego, która z gdańskiego portu popłynie następnie pod żaglami do Hiszpanii, trafi później do usytuowanej na wysokiej skarpie wiślanej kapliczki w Dobrzyniu nad Wisłą).

Święty Jakub z Composteli był jednym z pierwszych uczniów i apostołem Chrystusa. Jego doczesne szczątki znajdują się romańskiej katedrze w Composteli w Hiszpanii, która jest celem pielgrzymów z całego chrześcijańskiego świata. Camino de Santiago (Droga św. Jakuba) to sieć europejskich szlaków pielgrzymkowych. Część polskiego szlaku (Camino Polaco) przebiega przez nasz region. Siecią, która jest europejskim szlakiem kulturowym, opiekuje się Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba, której jako region jesteśmy członkiem. Przewodniczącym federacji jest aktualnie marszałek Piotr Całbecki.