Na taką informację mieszkańcy Torunia czekali od lat. Spółka PKP ogłosiła przetarg na przebudowę tego obiektu, a także dworca Toruń Wschodni. Oba znajdują się na trasie linii 353.

Na stacji Toruń Miasto zmodernizowany zostanie cały kompleks budynków PKP: dworzec, tzw. „stare szalety” i „stara apteka”. Założono rozebranie dobudówek przy Aptece, rozbiórkę i odtworzenie istniejącego dachu, a także wymianę stolarki z odwzorowaniem historycznego charakteru. W miejscu budynku przylegającego do południowej elewacji Starej Apteki zaplanowano letnią poczekalnię.

W budynku głównym znajdą się kasy, których od kilku lat nie było w tym miejscu. Do tego poczekalnia, toalety i przestrzeń dla najemców komercyjnych. Na pierwszym piętrze zaś planowane jest urządzenie hostelu. Co ważne, w wysokiej sali zostanie zachowana zabytkowa boazeria.

Dworzec Toruń Wschód także czeka kapitalny remont. Najważniejsze zmiany to inny układ pomieszczeń wewnątrz budynku. Na parterze przewidziano hol główny, hol kasowy, kasy biletowe, toalety, lokal użytkowy. Przestrzeń na pierwszym piętrze zostanie wykorzystana na potrzeby hostelu. Do tego nowa zieleń, nasadzenia i rewitalizacja budynku administracyjnego znajdującego się obok dworca. To z uwagi na jego duży potencjał komercyjny.

Jedynym kryterium wyboru wykonawcy zadania jest cena, a środki przeznaczone na inwestycję robią wrażenie. Prace przy obu obiektach wycenione zostały na 26,5 mln zł. Termin składania ofert na przebudowę mija 25 sierpnia 2021 r. Projekt przygotowała pracownia Rysy Achitekci z Transprojektem. Wizualizacje dworców (najpierw Toruń-Miasto, później Toruń-Wschód) możecie zobaczyć w naszej galerii pod tekstem.