Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wakacyjne spacery historyczne. Przygotowano cztery trasy, ale na jedną z nich będzie można wybrać się dwukrotnie. Początek o godzinie 12:00 w sobotę 24 lipca przy Gdańskiej 4. Uczestnicy poznają "Szpiegów i agentów w dawnej Bydgoszczy", w tym tak barwne postaci jak major Jan Żychoń. Jeśli ktoś ma już na sobotę inne plany, placówka zaprasza 28 sierpnia.

W sobotę 31 lipca (początek zawsze w samo południe) można wybrać się na spacer "Śladami tajemnic staropolskiej Bydgoszczy". Tu start wyjątkowo zaplanowano przy Zbiorach Archeologicznych (ul. Mennica 2). Przewodnikiem będzie Józef Łoś, kustosz i kierownik Działu Archeologii. Tydzień później MOB zaprasza na przechadzkę "Szlakiem bydgoskiego browarnictwa". Zwiedzający poznają historię produkcji napoju i odkryją w mieście pozostałości po dawnych browarnikach.

W sobotę 21 sierpnia placówka zaprasza na "Kolejową Bydgoszcz". Uczestnicy poznają historię rozwijających się dróg żelaznych w regionie i odwiedzą miejsca zwykle niedostępne oraz dowiedzą się, jak ważną postacią dla Bydgoszczy był Albert von Maybach. Bilet wstępu do muzeum, na każdy ze spacerów, kosztuje 8 złotych. Liczba uczestników jest ograniczona - decyduje zasada, kto pierwszy, ten lepszy.