- Pierwszy raz w Bydgoszczy i jej okolicach zawiśnie kłoda bartnicza - mówiła Iwona Kwiatkowska, pomysłodawczyni akcji z Czystej Puszczy Bydgoskiej. - Mamy zamiar w przyszłości zawiesić więcej kłód i w ten sposób wesprzeć populację dzikich pszczół w lasach - dodała. Kłoda bartna to pień z wydrążoną dziuplą, wciągnięty na drzewo. Nie należy mylić jej z barcią, która jest wyciętą w drzewie dziuplą. - W Polsce mamy około 1500 kłód. Cały tysiąc - to nie był dobry pomysł, ale ktoś to wymyślił i zatwierdził - jest w Kotlinie Kłodzkiej - powiedział Łukasz Hamerliński, przedstawiciel bractwa bartnego w Augustowie, który opowiadał za przeprowadzenie operacji. Jak mówił w tamtym rejonie pszczół jest wiele, a dzikie pszczoły, jeśli będą miały wybór, zawsze wybiorą ul, a nie kłodę.

IMG_20210722_121209

Czysta Puszcza Bydgoska jest znana m.in. z akcji sprzątania lasów, ale dba także o rośliny i zwierzęta żyjące na tym obszarze. - Zaczynamy od pszczół, które są bardzo ważne, których populacja ginie. Jest ich coraz mniej. Ponad połowa gatunków dzikich pszczół jest zagrożona wymarciem - mówiła Kwiatkowska. Pomysłodawcy zawieszenia kłody liczą na to, że w okresie od maja do lipca przyszłego roku pszczoły zasiedlą to miejsce. - Chciałabym serdecznie podziękować Czystej Puszczy Bydgoskiej za wybór właśnie tego miejsca. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że pierwsza kłoda w naszym regionie będzie wisiała tutaj - stwierdziła Małgorzata Megger z Centrum Edukacji Ekologicznej. - Będzie to niesamowite uzupełnienie zajęć. Od tego roku przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska z Torunia realizujemy zajęcia dotyczące pszczół - dodała.

- Chciałabym podkreślić, że każdy z nas ma realny wpływ na to, żeby umożliwić lepszy rozwój i bytowanie dzikim pszczołom i innym owadom zapylającym - zauważyła Weronika Wróblewska z Nadleśnictwa Żołędowo. - Każdy z nas może w łatwy sposób wykonać domek dla dzikich pszczół. Serdecznie zapraszam państwa do podjęcia mikroinicjatyw wspierających zapylacze - uzupełniła.

IMG_20210722_121409

Przy okazji wieszania kłody stowarzyszenie zaprosiła także na EkoPlener, który odbędzie się 1 sierpnia na Wyspie Młyńskiej. - Planujemy bardzo dużo atrakcji, między innymi będzie z nami pan Łukasz, który będzie tworzył drugą kłodę bartną, dla której również znajdziemy miejsce. Planujemy wspólny projekt z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu, aby takie kłody bartne w Puszczy Bydgoskiej zawisły - zapowiedział Marcin Rybacki z Czystej Puszczy Bydgoskiej. W trakcie spotkania odbędą się również warsztaty o pszczołach.

Akcja zawieszania kłody cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na miejsce przybyli najmłodsi mieszkańcy regionu, a także seniorzy. Choć nie bez trudu, to zawieszenie zakończyło się szczęśliwym finałem.