Nowy pomysł urzędników na przyciągnięcie turystów do Torunia. Od wczoraj (16 lipca) na Placu Rapackiego działa Luminarium Albesila. To instalacja mająca 3 metry wysokości, 45 metrów długości i niemal 1000m2 powierzchni.

Konstrukcja napełniana sprężonym powietrzem będzie składała się z 27 kolorowych kopuł połączonych wijącymi się w różne strony barwnymi korytarzami, przypominającymi jaskinie i groty. Całość stworzy niezwykły wizualny efekt przypominający świat odbiegający od normalnej i codziennej rzeczywistości.

Twórcą projektu i dyrektorem artystycznym Architects of Air (Architekci Powietrza) jest pochodzący z Wielkiej Brytanii Alan Parkinson. Artysta po raz pierwszy zaczął eksperymentować z rzeźbami pneumatycznymi w latach 80. i od tego czasu rozwinął swoją własną formę wyrazu w tym plastikowym medium.

Instalacja będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 14:00 do 20:30, a w weekendy w godzinach od 13:00 do 20:30. Ostatnie wejście na teren instalacji będzie możliwe o godzinie 20:00. Za wejście zapłacimy 15 złotych od osoby. Kontrukcja zostanie rozmontowana w niedzielę (25 lipca).

**W środku trzeba mieć założone maseczki ochronne, ale zdjęte buty. Luminarium zwiedza się boso lub w skarpetkach. **