Za obsługę i wypłacanie "300+" odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O pieniądze przeznaczone na uczniów na rok szkolny 2021/2022 można w tym roku ubiegać się jedynie drogą elektroniczną - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej. We wniosku trzeba podać numer rachunku bankowego, adres mailowy i numer telefonu, któe będą potrzebne do kontaktu.

- Osoby, które złożą wniosek o 300+ dla ucznia przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@atia będą miały automatycznie założony swój profil na PUE ZUS - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Informacje na temat wniosku i jego obsługi będą tylko na portalu PUE ZUS. Tam również będzie korespondencja w sprawie wniosku np. wezwanie do jego uzupełnienia lub dosłania załączników, a także informacja o przyznaniu świadczenia czy decyzja odmawiająca przyznania świadczenia - dodaje.

Rzecznik przestrzega także przed ewentualnymi oszustami - nikt z pracowników ZUS-u nie będzie odwiedzał wnioskodawców w domu. Klienci mogą jednak liczyć na pomoc w założeniu profilu na PUE. Można ją uzyskać w placówkach ZUS-u. Ruszyły również mobilne punkty wsparcia w placówkach Poczty Polskiej i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Pracownicy ZUS-u będą też pełnić dyżury w wybranych jednostkach terenowych urzędów miasta, gminy, MOPS i GOPS. W piątek 2 lipca można ich spotkać w Zakrzewie, Brodnicy, Rypinie, Łysomicach, Grudziądzu, Kikole, Fabiankach, Tucholi, Łabiszynie i Warlubiu. W poniedziałek 5 lipca zaplanowano sześć dyżurów. Pracownicy ZUS będą dostępni w:

  • GOPS w Dobrzejewicach 8:00-11:00
  • KRUS Lipno 9:00-11:00
  • KRUS Brodnica, ul. Przykop 49a 9:30-11:30
  • UP Grudziądz, ul. Sienkiewicza 10:00-12:00
  • UP Włocławek, ul. Chopina 9:00-12:00
  • UM Gniewkowo 11:00-14:00.