Skarby w podtoruńskich lasach rzeczywiście istnieją. Po raz kolejny przekonali się o tym członkowie grupy historyczno-eksploracyjnej "Weles". To oni na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo znaleźli sto srebrnych monet z czasów krzyżackich.

- Starannie wykonano wszelkie czynności, aby jak najdokładniej podjąć zalegające w ziemi srebrne szelągi. Opracowano również model 3D, a także dokumentę fotograficzną. Monety ze skarbu trafiły do konserwacji - czytamy na oficjalnym profilu "Weles".

Monety są w dobrym stanie. Teraz już wiadomo, że większość tych srebrnych szelągów pochodzi z okresu panowania mistrza krzyżackiego Michała Küchmeistera (1414-1422). Prawdziwą perełką są też szelągi toruńskie króla Kazimierza Jagiellończyka (1446-1492).

W jaki sposób monety znalazły się w Nadleśnictwie Cierpiszewo w środku lasu? Tego nie wiadomo... Są jednak pewne przypuszczenia. Skarb ten mógł zostać zgubiony lub specjalnie zakopany.

Grupa "Weles" ma nadzieję, że znaleziska już wkrótce zobaczymy w muzeach, a skarb srebrnych monet np. w Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej. Dodajmy, że wszystkie poszukiwania prowadzone są za pozwoleniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu i Nadleśnictwa Cierpiszewo.

Zdjęcia tego skarbu znajdzicie TUTAJ.