Obowiązkowa lektura dla kierowców. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport z najnowszymi wynikami kontroli, która została przeprowadzona na stacjach paliw. Chodzi o okres od 26 stycznia do 28 kwietnia br. UOKiK wziął pod lupę ponad 600 takich miejsc.

W sumie nie jest źle. Tylko 2,26 proc. próbek nie spełniło wymagań. - Celem kontroli dostępnych na stacjach benzynowych paliw jest zapewnienie im najwyższej jakości, a także bezpieczeństwa użytkowania dla konsumentów i przedsiębiorców - mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. - Dobrą wiadomością dla kierowców jest to, że do kwietnia bieżącego roku tylko 12 próbek nie spełniło wymagań.Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas mógł zweryfikować czy stacja, z której zamierza skorzystać, spełnia normy jakościowe paliw - podkreśla.

W naszym województwie przebadano dokładnie 40 stacji. W zdecydowanej większości przypadków wszystko działało bez zarzutu. Niestety jest jeden wyjątek.

Nieprawidłowości zostały wykryte w próbce oleju napędowego pobranej 1 lutego 2021 ze stacji przy ul. Dworcowej 26A w Chełmży. - Badana próbka nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu z uwagi na zaniżony parametr stabilność oksydacyjna, którego wynik badania wyniósł 14,8 h przy wymaganiach jakościowych min. 20-2,5 h - czytamy w raporcie.

Złe właściwości mają wpływ na działanie silnika. Eksperci ostrzegają, że wlewanie do naszego samochodu trefnego paliwa może z czasem doprowadzić do kosztownych napraw. Przedstawione wyniki kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową podawane są do publicznej wiadomości na podstawie ustawy o Inspekcji Handlowej.