Dotychczas w całym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ponad 1,6 miliona bonów turystycznych na kwotę blisko 1,5 miliarda złotych. - Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego na 220,8 tys. bonów aktywowali 85,2 tys., co stanowi 39 proc. z dostępnej puli i oznacza 7 proc. wzrost aktywacji bonów w stosunku do marca tego roku - poinformowała Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS. To oznacza, że region jest wspólnie z pomorskim na 4. miejscu w kraju. Więcej bonów aktywowano w województwie śląskim (46%), dolnośląskim (42%) oraz wielkopolskim (40%).

Polski Bon Turystyczny to forma wsparcia dla rodzin, ale przede wszystkim branży turystycznej, która ucierpiała przez pandemię koronawirusa. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 złotych. W przypadku osoby niepełnosprawnej przyznawany jest dodatkowy bon na tę samą kwotę. Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie „Rodzina 500 plus”.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Może służyć też do opłacenia jednodniowych wycieczek wraz z planowanymi podczas nich atrakcjami. Środki można wykorzystać do marca 2022 roku. - Do tej pory mieszkańcy naszego województwa w całości wykorzystali ponad 14,5 tys. bonów, a łączna kwota dokonanych płatności bonami przekroczyła 17,4 mln zł – poinformowała Michałek. Bonu nie można wymienić na pieniądze. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. W kraju jest ich ponad 23 300, a w regionie 595. Ich lista dostępna jest m.in. na tej stronie.