- Jesteśmy w bardzo radosnym momencie. Całkiem niedawno Sejm RP uchwalił niemal jednogłośnie ustawę, która z inicjatywy rządu przekształca ten uniwersytet w Politechnikę Bydgoską - powiedział Czarnek. Jednym z powodów podjęcia takiej decyzji był brak podobnej uczelni w województwie kujawsko-pomorskim. - Najmłodsza politechnika w Polsce, ale z najstarszym stażem, bo 70-letnim. Na 70-lecie UTP przekształcenie go w politechnikę daje dużo większe możliwości rozwojowe. Podnosi prestiż tej bardzo zasłużonej uczelni, uczelni, która ma znakomite wyniki naukowe, dydaktyczne - dodał minister.

Do 2006 roku szkoła wyższa była Akademią Techniczno-Rolniczą. - Przypominam sobie, że wcześniej tutejszą Akademię na uniwersytet przemianował świętej pamięci Lech Kaczyński. Dziś jesteśmy w momencie, gdy idziemy jeszcze wyżej, dzięki stałemu rozwojowi uczelni - uważa Czarnek. - Tak się składa, że to zawsze za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy dochodzi do dobrych zmian w tej uczelni - wtórował mu poseł Tomasz Latos. - To kolejne wielkie święto tej znakomitej uczelni, z której wszyscy w regionie jesteśmy dumni - dodał.

IMG_20210527_155206_1

- Chciałbym w imieniu kadry akademickiej, a przede wszystkim młodzieży akademickiej, złożyć najserdeczniejsze wyrazy podziękowania za inicjatywę i prowadzenie procesu legislacyjnego - powiedział rektor jeszcze UTP, a niedługo Politechniki Bydgoskiej, Marek Adamski. - Przede wszystkim za zrozumienie potrzeb naszej uczelni i otoczenia, z którym współpracujemy - uzupełnił podziękowania. - To bardzo ważna decyzja - uważa wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. - To dobry kierunek, bo potrzeba kadr takiej uczelni jest bardzo duża, w naszym regionie i Polsce - uzupełnił.

IMG_20210527_154330

- Traktuję ten dzień jako kolejny etap w rozwoju uczelni - stwierdził poseł Piotr Król. Podobnie jak Łukasz Schreiber zwrócił on uwagę na swoje związki z Fordonem, jednocześnie składając obietnicę mieszkańcom tej części miasta. - Niedaleko tego pięknego budynku znajduje się stacja kolejowa. Chciałem publicznie zadeklarować, że jak prezydent podpisze ustawę o zmianie nazwy uczelni, podejmę działania, żeby nazwa tej stacji też odpowiadała rzeczywistości i była tu stacja Bydgoszcz Politechnika - obiecał Król.

IMG_20210527_154841 (2)

Zmiana nazwy ma być związane także z szeregiem inwestycji. O jednej z nich mówił minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Akademickie Centrum Sportu to byłoby kolejne wielkie, wspaniałe wzmocnienie zasobów i siły dla Politechniki Bydgoskiej już niedługo, ale także wzmocnienia jej atrakcyjności z punktu widzenia studentów - uważa Schreiber. - Dziękuję za całe wsparcie, przychylność, sympatię i determinację ministrowi, a panu profesorowi i władzom uczelni serdecznie gratuluję pracy wykonanej w ostatnich latach - dodał.

IMG_20210527_154454 (2)

Wraz ze zmianą nazwy, prócz szeregu przychylnych komentarzy, pojawiają się pytania o jej koszty. - Wiążemy wielkie nadzieje, jako rząd i Ministerstwo Edukacji i Nauki, z tym, że tu w tym miejscu będzie od 1 października Politechnika Bydgoska, której brakowało na mapie Polski w tej części kraju. Jako rząd gwarantujemy wsparcie nie tylko techniczne, z rzeczami związanymi ze zmianą nazwy, ale na rozwój badań, nauki i infrastruktury, w tym Akademickiego Centrum Sportu - zapewnił minister Czarnek. Aktualnie ustawa dotycząca zmiany nazwy jest przedmiotem prac Senatu. Wszystko wskazuje na to, że również w wyższej izbie Parlamentu projekt zyska pełne poparcie.

IMG_20210527_154214