- Chciałbym pogratulować, że państwo taki wniosek złożyli, zdecydowali się na ważny krok dla mieszkańców waszych gmin, ale również bardzo często dla przewoźników, którzy przeżywają bardzo trudny moment i czas. Cieszę się, że państwo dostrzegli możliwości tego programu i zechcieli wziąć w nim udział - powiedział Bogdanowicz. Łącznie w ramach programu, który uruchomiono w 2019 roku samorząd otrzymał 44 mln złotych na 628 linii, z czego w samym 2021 roku były to 33 mln na 363 linie autobusowe.

Wpływ na większe zainteresowanie wprowadzeniem nowych lub wznowienie dawnych połączeń na terenach samorządu miała zmiana stawki dofinansowania. - Po zmianie do 3 złotych za wozokilometr ta sytuacja, szczególnie w dobie pandemii, spowodowała, że i państwo i przewoźnicy byli tym programem zainteresowani - mówił wojewoda kujawsko-pomorski. Umowy przygotował dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego Zygmunt Borkowski.

Wartość umów podpisanych w ramach drugiego naboru na 2021 rok wynosi 3 264 392, 55 zł. Na tę kwotę składa się dofinansowanie 45 linii komunikacyjnych o łącznej długości 1646 km. Umowę na kwotę blisko 1,6 mln na 6 linii w imieniu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego podpisał Henryk Pawlina. Ponadto dofinansowanie otrzymały:

  • na 7 linii: gmina Gniewkowo (ponad 190 tys. zł),
  • na 6 linii: gmina Baruchowo i Boniewo (ponad 132 tys. zł i 75 tys. zł)
  • na 5 linii: gmina Czernikowo (ponad 145 tys. zł) i Złotniki Kujawskie (blisko 160 tys. zł)
  • na 4 linie: gmina Jeziora Wielkie (ponad 235 tys. zł)
  • na 3 linie: gmina Bobrowo (blisko 130 tys. zł)
  • na 1 linię: powiat świecki (blisko 190 tys. zł), powiat lipnowski (ponad 22 tys. zł) i gmina Wielka Nieszawka (ponad 392 tys. zł).

- Chciałbym podziękować w imieniu naszym, ale również, a może przede wszystkim, w imieniu wszystkich tych, którzy codziennie dojeżdżają do pracy, do szkoły, po to, żeby załatwić swoje sprawy osobiste - powiedział Witold Cybulski, wójt gminy Złotniki Kujawskie. - Transport zbiorowy, publiczny to jest przyszłość. Kiedy spojrzymy na Europę Zachodnia, to ta dziedzina, która się rozwija i mam nadzieję, panie wojewodo, że będzie się u nas tak dynamicznie rozwijać - dodał. W styczniu, w ramach pierwszego naboru, podpisano umowy z 39 samorządami na kwotę ponad 31 mln zł.