Przed tysiącami lat w okolicach Przyjezierza i Miradza wybudowano prawdziwą nekropolię, święte miasto zmarłych. Pozostałości po nim są nadal dobrze czytelne. W ostatnich latach realizowane są działania mające spopularyzować tę niesłychanie ciekawą przestrzeń - stowarzyszenie "Stodoły" współdziała w tym zakresie z nadleśnictwem, odpowiednimi urzędami, archeologami, ludźmi nauki i pasjonatami.

- Wiemy coraz więcej, choć na precyzyjne badania i regulacje urzędowe przyjdzie jeszcze poczekać. Jedno jest pewne – takiego nagromadzenia obiektów funeralnych, sepulkralnych, sięgających czasów sprzed powstania piramid egipskich, nie ma na terenie Polski. Łączna liczba grobów idzie tu w setki, wiele z nich jest wciąż dobrze widocznych. Traktujemy ten spacer jako zapowiedź działań, które już wchodzą w fazę realizacji - mówią organizatorzy nietypowego spotkania.

Spacer rozpocznie się 1 maja o godzinie 11.00. W rolę przewodnika wcieli się Łukasz Oliwkowski. Punktem zbiórki będzie parking przy Nadleśnictwie Miradz. Z uwagi na obostrzenia pandemiczne chętni proszeni są o wcześniejsze skontaktowanie się ze Stowarzyszeniem "Stodoły" poprzez profil na Facebooku.