- Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to program, który bardzo mocno wspiera samorządy województwa kujawsko-pomorskiego - powiedział Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. - Już od kilku lat jest podporą inwestycyjną, dużym wsparciem i możliwościami dla przedsiębiorców w naszym regionie - dodał. Dotychczas w ramach funduszu zrealizowano 850 zadań. Według wojewody dużym atutem jest fakt, że środki są łatwe w rozliczeniu. Kwota 157 złotych zostanie przeznaczona na 132 zadania - 18 powiatowych i 114 gminnych. Dofinansowane są również zadania wieloletnie.

- Od dwóch lat również miasta takie jak Grudziądz, Włocławek i Inowrocław mogą składać wnioski - uzupełnił Bogdanowicz. Na liście dofinansowanych zadań znalazły się m.in. kontynuacja remontów dróg w powiatach nakielskim, grudziądzkim i brodnickim, budowa drogi łączącej ul. Waryńskiego z ulicami Rapackiego i Dworcową w Grudziądzu czy przebudowa drogi powiatowej nr 2831C w powiecie włocławskim. Drogi gminne będą remontowane lub budowane m.in. w Karbowie, Ciechocinku, Strzelnie, Lipnie czy wsi Wałkowiska.

IMG_20210422_111852

- To są ogromne środki i wsparcie dla powiatów i gmin - powiedziała posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Ewa Kozanecka. - Te małe gminy, które borykają się z problemami finansowymi, które mają niskie dochody budżetowe, najbardziej potrzebują wsparcia - dodała. - Te 157 mln złotych na drogi gminne i powiatowe w całym województwie kujawsko-pomorskim w kolejnym roku to są naprawdę znaczące środki, które poprawią jakość dróg w regionie - uzupełnił poseł Piotr Król.

- Zarzucono nam, gdy wprowadzano ten program, że wyłączane z ustawy są miasta o statusie wojewódzkim - mówił Król. Jak powiedział, zrobiono to celowo, wiedząc, że mniejsze gminy mają mniejsze środki w budżetach. - Program zostaje rozszerzony. W tym roku takie miasta jak Toruń czy Bydgoszcz również będą mogły złożyć wniosek do funduszu, do czego gorąco namawiamy - uzupełnił poseł.