- Ulica Długa się zmienia i jest bogatsza dzięki temu, że co roku przybywa jej przyjaciół, którzy właśnie tutaj zostawiają autograf - powiedział włodarz miasta i jednocześnie przewodniczący kapituły Bydgoskich Autografów. W tym roku było ponad 30 kandydatur, z których wybrano 5 osób. - Reprezentujecie panowie różne profesje, które są potrzebne nam bydgoszczanom, a także Polakom - dodał Bruski.

IMG_20210419_120331

- Bardzo się cieszę, że spotykamy się w tak zacnym gronie i w tak wyjątkowym dniu - powiedziała przewodnicząca Rady Miasta. - Lepszego prezentu nie może sobie Bydgoszcz sprawić niż osoby, które bydgoską historię odkrywają i tworzą - dodała. Matowska pogratulowała laureatom i osobom towarzyszącym, które często wspierają nagrodzone osoby. - Profesor Kutta powiedział, że Bydgoszcz jest pięknym miastem, trzeba się tylko dobrze przyjrzeć temu, co tutaj się dzieje - powiedziała przewodnicząca.

Twórcą wykonanych w brązie podpisów jest znany bydgoski artysta rzeźbiarz - Michał Kubiak, którego tabliczka również znajduje się przy ulicy Długiej. W tym roku laureatem Bydgoskich Autografów został Aleksander Araszkiewicz. To psychiatra i psychoterapeuta, były wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz członek Zarządu Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego. Ponadto jest kierownikiem Katedry Psychiatrii Collegium Medicum w Bydgoszczy, kierownikiem Kliniki Psychiatrii w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza i konsultantem wojewódzkim ds. psychiatrii na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

IMG_20210419_122428

- To niesłychane wyróżnienie dla moich działań - powiedział Araszkiewicz. Jak mówił, traktuje swoją pracę nie tylko jako powinność zawodową, ale jako służbę dla mieszkańców, Bydgoszczy i jej znaczenia w kraju oraz zagranicą. Podkreślił, że jest obywatelem Szwederowa. - Dziękuję żonie i synowi, który ma przejąć pałeczkę - służby dla tego miasta, tych ludzi, którzy tego wymagają. Coraz częściej będziemy musieli dbać o nasze zdrowie psychiczne. Jestem na to gotowy, jestem dla was - dodał psychiatra.

Kolejnym wyróżnionym został Marek Gotowski, przedsiębiorca, biznesmen, prezes zarządu firmy Gotowski zajmującej się przedsięwzięciami infrastrukturalnymi. Jego firma realizowała szereg ważnych dla miasta Bydgoszczy inwestycji, takich jak budowa Trasy Uniwersyteckiej czy wiaduktu przy ul. Wojska Polskiego. - Wśród tegorocznych laureatów, zacnego grona profesorskiego, znalazł się przypadkowo inżynier - powiedział Gotowski. - Jako rodowity Bydgoszczanin, związany z Fordonem, przyjmuje to w sposób szczególny - dodał. Jak mówił, traktuje to jako wyróżnienie dla środowiska budowlańców i budowniczych.

IMG_20210419_122220

Wspólnie na jednej tabliczce uhonorowano Janusza Kuttę, Marka Romaniuka i Stanisława Błażejewskiego - bydgoskich historyków, archiwistów i badaczy najnowszej historii miasta, o bogatym dorobku naukowym i popularno-naukowym. Są autorami ponad 600 biogramów bydgoszczan, które zostały wydane w siedmiu tomach "Bydgoskiego Słownika Biograficznego".

IMG_20210419_121446

- Jesteśmy uradowani z tego wyróżnienia. Uradowani, że w tak ważnym momencie, w rocznicę, gdy Bydgoszcz stała się miastem królewskim - powiedział w imieniu nagrodzonych Kutta. - Naszą ideą było i jest spojrzeć na to piękne miasto przez pryzmat ludzi, którzy swoimi dokonaniami wpisywali się w jego dzieje - dodał.

Pierwsze tablice z podpisami zostały odsłonięte na ulicy Długiej w 2007 roku. Każdego roku wybierane są osoby, które dołączają o grona wyróżnionych w Bydgoskiej Alei Autografów.