"Różowa skrzyneczka" to nowa inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, a także ułatwienie dostępu do środków higieny osobistej na czas menstruacji. Organizatorzy akcji chcą też przełamać tabu związane z miesiączkowaniem.

Akcja dotarła także do naszego miasta. "Różowa skrzyneczka" z darmowymi tamponami i podpaskami oraz broszurami informacyjnymi pojawiła się w jednej z toalet VII Liceum Ogólnokształcącego im. Wandy Szuman w Toruniu. To pierwsza toruńska szkoła z dostępem do bezpłatnych środków higieny osobistej. "Różową skrzyneczkę" znajdziecie też w kawiarni PERS i Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu.

Jest szansa, że "różowych skrzyneczek" będzie jeszcze więcej. Toruńska Brygada Feministyczna zachęca do składania podpisów na stronie www.petycjeonline.com pod petycją, która ma trafić do Rady Miasta. Chodzi o zwiększenie dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Szacuje się, że w Polsce z trudnościami wynikającymi z braku środków na zakup podpasek boryka się ok. 500 tys. kobiet. Są wśród nich osoby żyjące w skrajnym ubóstwie, kobiety z rodzin wielodzietnych, przemocowych, uchodźczynie, dziewczynki z domów dziecka, a także osoby w kryzysie bezdomności.

Jak pokazują statystyki, blisko 20 proc. uczennic opuszcza zajęcia właśnie z powodu wstydu wywołanego miesiączkowaniem i braku dostępu do środków higienicznych.