O całej sprawie poinformował wcczoraj (6 kwietnia) rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego** Adrian Mól**. Jego komunikat o aktualnej sytuacji epidemicznej w regionie możecie zobaczyć TUTAJ.

Najważniejszą informacją biorąc pod uwagę rosnącą liczbę hospotalizacji związanych z trzecią falą zakażeń koronawirusem to właśnie wstrzymanie przyjęć pacjentów w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku. Powód? W organizmie jednego z chorych na COVID-19 wykryta została bakteria New Delhii.

- Ta superbakteria odporna jest na antybiotyki, dlatego konieczne jest przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego - powiedział w rozmowie z PAP Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae - pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.

Szpital tymczasowy, który powstał na bazie 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Ciechocinku działa od 29 marca. To jedyne takie miejsce w naszym regionie. W ostatnim czasie było tam leczonych 26. chorych.