- Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dzisiaj decyzję o przyznaniu kolejnego dofinansowania w ramach już trzeciej tarczy antykryzysowej z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - przekazał Mikołaj Bogdanowicz. - To blisko 80 milionów na 80 zadań inwestycyjnych tak ważnych w dobie pandemii, tak istotnych dlatego, żeby nasze samorządy się rozwijały i realizowały planowane inwestycje. Za chwilę pewnie wyjdziemy z tej pandemii, przynajmniej taką mamy nadzieję. Plan szczepień na najbliższych kilka tygodni napawa optymizmem, ale potrzebujemy tego wsparcia inwestycyjnego - dodał wojewoda kujawsko-pomorski.

Wsparcie otrzymają miejscowości z powiatów świeckiego, aleksandrowskiego, bydgoskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, nakielskiego, radziejowskiego, rypińskiego, sępoleńskiego, świeckiego, toruńskiego, tucholskiego, włocławskiego, żnińskiego, Bydgoszczy i Torunia. Do tego ostatniego miasta trafi 9 milionów złotych na zwiększenie jakości i dostępności do świadczeń w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika.

- Dzięki tym środkom będziemy mieli możliwość utworzenia pracowni elektrofizjologii w naszym mieście. Wsparcie jakie otrzymujemy, pozwoli zakupić i zamontować angiograf, czyli urządzenie służące do obrazowania medycznego i wizualizacji naczyń krwionośnych i organów ciała. Te inwestycje pozwolą na utworzenie nowoczesnej pracowni do wykonywania zabiegów z zakresu elektrofizjologii serca - powiedział Przemysław Przybylski, radny sejmiku województwa.

Bydgoszcz otrzymała środki na budowę czterech energooszczędnych budynków Centrum Pomocy dla Bezdomnych przy ulicy Kaplicznej. - Szczególnie okres pandemii pokazał, że solidarność społeczna i wspieranie osób najsłabszych ma wielkie znaczenie - powiedział Piotr Król, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - W tym okresie to wsparcie dla tych, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej ma dodatkowe znaczenie - dodał. Pomoc otrzymają także mniejsze gminy. Kwota dofinansowania w wielu wypadkach wynosiła kilkaset tysięcy złotych.

- Najważniejsze jest to, że te środki najczęściej wspierają budżety samorządów najmniejszych, które mają najniższe dochody i największe problemy z finansowaniem ważnych inwestycji z punktu widzenia mieszkańców - powiedziała posłanka Ewa Kozanecka. - To inwestycje chociażby w budowę stacji uzdatniania wody, kanalizacji, wodociągów, oczyszczalni, żłobków, przedszkoli, szkół, modernizacji szpitali, co jest bardzo ważne w czasie pandemii czy wyposażenie tych szpitali w aparaturę i różny sprzęt medyczny - dodała.

Wśród wniosków, które otrzymają dofinansowanie znalazły się m.in. budowa boiska sportowego w miejscowości Sędzin, przebudowa drogi gminnej, która łączy Radomin z Golubiem-Dobrzyniem, zakup autobusu szkolnego na 30 miejsc dla osób z niepełnosprawnością w gminie Warlubie, rozbudowa z przebudową remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nieszawie czy budowa zaplecza socjalnego dla miejscowej drużyny piłkarskiej w Gniewkowie. - To w tych trudnych czasach pandemii jedna z takich szczęśliwych chwil, gdy możemy wspólnie z samorządowcami cieszyć się z wywalczonych przez nich funduszy. Cały zamysł RFIL polega na wspieraniu samorządów bez względu na ich barwy partyjne i zaangażowanie polityczne - uważa minister Łukasz Schreiber.

- Wbrew temu, o czym mówi niejednokrotnie fałszywie opozycja, jak spojrzymy na listę przyznanych świadczeń, to widzimy wyraźnie dwie rzeczy. Pierwszą, że nie ma tu żadnego klucza partyjnego. Drugą, że wiele gmin, które otrzymały wsparcie, nie otrzymało jej w drugiej turze - dodał przedstawiciel PiS-u. Tomasz Latos dodał, że w dobie pandemii samorządowcy zgłaszali swoje problemy różnymi sposobami, telefonicznie czy mailowo.

- Mimo bardzo trudnej sytuacji, także gospodarczej, rząd potrafił znaleźć te pieniądze - powiedział Bartosz Kownacki. - Proszę cofnąć się pamięcią do czasów, kiedy były kryzysy bez porównania mniejsze, za czasów rządów Platformy Obywatelskiej - wtedy takiego wsparcia dla samorządów nie było - uważa poseł. Jego zdaniem rząd wie, jak w trudnych czasach pobudzić gospodarkę.