Spółka Arriva Bus Transport Polska dzięki współpracy finansowej z gminą Łysomice i Urzędem Wojewódzkim od poniedziałku (1 marca) rozpoczęła realizację przewozów na dwóch nowych liniach autobusowych. Jedna z nich obejmuje trasę: Toruń-Łysomice-Kamionki- Łysomice-Toruń. Ten kurs obejmuje aż 34 przystanki, autobusy przejeżdżają m.in. przez Papowo Toruńskie, Łysomice, Zakrzewko, Turzno i Kamionki.

Druga to połączenie: Toruń- Łysomice- Kowróz-Łysomice-Toruń. Oczywiście zaczyna się na dworcu autobusowym w Toruniu i prowadzi przez m.in.: Łysomice, Ostaszewo, Wytrębowice, Kowróz, Świerczyny, Świerczynki, Piwnice, Lulkowo. Jak informuje Arriva rozkład jazdy ma on obowiązywać do 30 czerwca.

Warto dodać, że na uruchomienie połączeń pozyskano dopłaty z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy w wysokości 267,5 tys. zł, a gmina Łysomice przeznaczyła środki w wysokości dokładnie 37799,64 zł z własnego budżetu.

Włączenie się władz samorządowych i organów administracji rządowej w finansowanie kursów autobusowych wydaje się konieczne, szczególnie w ostatnich miesiącach. W wyniku restrykcji mniej osób podróżuje komunikacją zbiorową i prywatni przewoźnicy decydują się na zawieszenie części kursów, które okazują się nieopłacalne.