To pomysł na zmianę zasad rozliczania darowizn przekazywanych przez osoby fizyczne na działalność NGO-sów. Propozycja przedstawiana jest pod hasłem "darowizny pół na pół". Ma to być ulga podatkowa, dla osób przekazujących pieniądze na realizację celów statutowych organizacji.

- Każdy podatnik, który wpłaci na rachunek wybranej organizacji konkretną kwotę darowizny "odzyska" połowę tej sumy w ramach rozliczenia rocznego PIT. Ograniczeniem jest tutaj kwota odliczenia, które może rozliczyć, a jest nią wartość brutto minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym - w ten sposób pomysł przedstawia Forum Dobrego Prawa. Opracowanie przygotowane przez organizację zawiera analizę społecznych skutków rozwiązania, a także propozycję zmian, jakie należałoby wprowadzić w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze szczegółami propozycji można zapoznać się na tej stronie. Pomysłodawcy chcą wiedzieć, czy takie rozwiązanie pomoże w lepszej promocji działalności organizacji pozarządowych, na ile jest zrozumiałe oraz czy może prowadzić do nadużyć. Opinie w tej sprawie można wyrazić na portalu do poniedziałku 22 lutego do godziny 12:00.